Merdiven Basınçlandırma Sistemleri

Merdiven basınçlandırma sistemleri, tüm işletmelerde yangın merdivenlerine duman girişini önlemesine yardımcı olur.

Merdiven Basınçlandırma Sistemleri

Merdiven basınçlandırma sistemleri, tüm işletmelerde yangın merdivenlerine duman girişinin önlenerek insan tahliyesinin dumansız bir ortamda sağlanması ile itfaiye görevlilerine yangına müdahale için uygun ulaşım yolu sağlanması amaçlanmaktadır. Kaçış merdivenlerinin basınçlandırılması sık uygulanan ve düşük maliyetli bir yöntemdir.

Merdiven Basınçlandırma Sistemleri

 Kaçış merdivenlerinin basınçlandırılması sık uygulanan ve düşük maliyetli bir yöntemdir. Bu sayede yangın sırasındaki dumanın kaçış merdivenine girişi engellenmektedir.

 

Basınçlandırma Sisteminin Etkili Olması İçin Gerekenler

1. Açık kapı durumu için basınç farkı en az 15 Pa olması gerekir.
2. Basınçlandırma sistemi çalıştığı zaman, bütün kapılar kapalı iken basınçlandırılan merdiven yuvası ile bina kullanım alanları arasındaki basınç farkının en az 50 Pa olması şarttır.
3.Yangına müdahale sırasında basınçlandırma sisteminin, açık bir kapıdan basınçlandırılmış alana duman girişini engelleyecek yeterlilikte hava hızını sağlayabilmesi gerekir. Hava hızı, birbirini takip eden iki katın kapılarının ve dışarı tahliye kapısının tam olarak açık olması hâli için sağlanır. Ortalama hız büyüklüğünün her bir kapının tam açık hali için en az 1 m/s olması gerekir.

 

Merdiven Basınçlandırma Sistemleri Genel Kullanım Amacı

Basınçlandırma sistemleri, yangının meydana geldiği alan içinde dumanı hapsetmek, o alandan tahliye etmek ve merdivenlerde, asansör boşluklarında ve dumansız kalması istenen dikey şaftlarda, duman girişini engellemek için mekanik havalandırma kullanımı ile yaşam alanlarına göre daha yüksek basınç oluşturmak amacıyla tasarlanan sistemdir.
Böylece binada kalan insanların sağlıklı bir şekilde tahliyesi için çıkış yolu açmakla birlikte, itfaiye görevlilerine güvenli bir şekilde yangına müdahale imkânı sağlanır.
Merdiven Basınçlandırma Sistemleri Kullanım Alanları:
 Oteller için, Merdiven Basınçlandırma Sistemleri
 Hastaneler için, Merdiven Basınçlandırma Sistemleri
 Konutlar için, Merdiven Basınçlandırma Sistemleri
 Alışveriş Merkezleri için, Merdiven Basınçlandırma Sistemleri
Türkiye' nin her noktasında profesyonel işçiliğimizle hizmetinizdeyiz! 
Bizi Arayın 0 (212) 509 66 26