Duman Tahliye Sistemleri

Duman tahliye sistemleri, yangın sebebi ile oluşan dumanların önüne geçerek yapılan tahliye sistemleri ile içerideki dumanları rahatça dışarı atmasını sağlar.

Duman Tahliye Sistemleri

Yangına maruz kalan insanlar çoğunlukla yanarak değil dumana maruz kalarak hayatlarını kaybetmektedir. Yangın da oluşan duman dakikalar içerisinde tüm odaları ve mekanları kaplayarak hayati tehlike yaratmaktadır.
Bunun önüne geçmek için tahliye sistemleri, yangın soğutulmadan dumanın tahliye edilmesini sağlayarak dumanın mahal içinde birikmesini engellemektedir. Sağlanan dumansız hava sayesinde hayatta kalmak için gerekli temiz hava sağlandığı gibi, dumanın neden olduğu panik ve endişe durumu da engellenmiş olmaktadır..
Dumanın tahliye edildiği alanın artması yangının kontrol altına alınmasını ve söndürülmesini kolaylaştırır.
Solunan dumanla birlikte toksik zehirlenme nedeniyle görüş kaybı meydana gelmekte, odaklanma azalır ve duyu kayıpları oluşmaktadır. Dolayısıyla duman zamanında kaçışı engeller.

Duman Tahliye Sistemleri Amacı Nedir ?

 Her yapıda yangın esnasında ortamı hızlı ve güvenli şekilde terk etmek mümkün olmayabilir. Bu noktada uygun projelendirilmiş ve uygun tesis edilmiş duman tahliye sistemleri ve basınçlandırma sistemleri hayat kurtarır.

 

Duman Tahliye Sistemleri Avantajları

1.Duman gaz akışlarının kontrolü.
2.Duman yayılmasının kısıtlanması.
3.Yangının erken fark edilmesi ve sistemin etkinleştirilmesi.
4.İsteğe bağlı olarak alarm çalıştırma, işlevlerini yerine getirmesi gerekir.
5.Dışsal (rüzgâr vs.) içsel (havalandırma-klima sistemleri) faktörlerden bağımsız çalışması.

 

Duman Tahliye Sistemleri Periyodik Kontroller Yapılması Neden Önemlidir?

Mekanik sistemlerin bakım, işletme ve periyodik kontrollerin tam ve zamanında yapılması, sistemin sürekliliği ve sağlıklı çalışması için şarttır. Güvenlik sistemlerinde ise bu durum çok daha önemlidir.
Yangın söndürme, duman tahliye ve basınçlandırma sistemlerinin ne zaman çalışacağı belli olmayacağından her zaman sistemin tetikte olması ve istenildiğinde tasarım kriterlerine göre çalışması asıldır. Bunu sağlamanın yolu planlı bakımlar, testler ve bağımsız kuruluşların yapmış olduğu periyodik kontrollerdir.
Duman Tahliye Sistemleri Kullanım Alanları:
 Depolar İçin, Duman Tahliye Sistemleri
 Üretim Alanları için, Duman Tahliye Sistemleri
 Endüstriyel Tesisler için, Duman Tahliye Sistemleri
Türkiye' nin her noktasında profesyonel işçiliğimizle hizmetinizdeyiz! 
Bizi Arayın 0 (212) 509 66 26