Havalandırma Sistemleri

Havalandırma sistemleri, bir binadaki "temiz" dış havayı getiren ve "kirlenmiş" iç havayı uzaklaştıran mekanik sistemdir. Bir işyerinde, havadaki kirleticilere maruziyeti kontrol etmek için havalandırma kullanılır. Sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı sağlamak için yaygın olarak duman, toz ve buhar gibi kirleticileri uzaklaştırmak için önemlidir.

Endüstriyel sistemler, belirli bir hızda belirli bir miktarda havayı dışarı atmak ve içeri getirmek için tasarlanmıştır. Bu da istenmeyen kirleticilerin giderilmesiyle sonuçlanır. Tüm havalandırma sistemleri aynı temel prensipleri takip ederken, her sistem o işyerindeki işin tipine ve kirletici salınım hızına göre özel olarak tasarlanmıştır.

Havalandırma Sistemleri Faydaları


Havalandırma sistemleri temelde üç amaca sahiptir:

  • Sürekli taze dış hava temini sağlama.
  • Sıcaklık ve nemi rahat seviyelerde tutmak.
  • Olası yangın veya patlama tehlikelerini azaltmak.


Hem sıcak ve nemli iklimlerde hem de soğuk iklimlerde, binalara temiz hava sağlayarak iç mekanlarda hava kalitesini iyileştirir. Hava akışını iyileştirmek, sağlığa zararlı olabilecek yoğuşma, kalıntı ve küf riskini azaltmanın en etkili yollarından biridir. Havalandırma sistemleri, kapalı ortamlarda yoğuşmaya neden olabilecek nemin giderilmesine de yardımcı olur.

Havalandırma sistemi, binaların genel enerji kullanımını da büyük ölçüde azaltır.