Yangın Dolap Sistemleri

Yangın dolap sistemleri, yangın anında bina içinde yeterli suyu sağlayan özel pompalar sistemidir. Bu sistem sayesinde yangına anında müdahaleye yardımcı olur.

Yangın Dolap Sistemleri

Yangın dolap sistemi, pompa istasyonundan gelen basınçlı suyun yangın dolabının içinde bulunan hortumun ucundaki lansa kadar gelmesi ile oluşan sistemlerdir.
Yangın Dolap sistemi, yüksek binalar ile toplam kapalı kullanım alanı 1000 m2’den büyük imalathane, atölye, depo, konaklama, sağlık, toplanma amaçlı ve eğitim binalarında, alanlarının toplamı 600 m2’den büyük olan kapalı otoparklarda ve ısıl kapasitesi 350 kW’ın üzerindeki kazan dairelerinde yangın dolabının bulunması zorunludur.

Yangın Dolapları Arasındaki Mesafe Ne kadar Olmalı ?

 Yangın dolapları, her katta ve yangın duvarları ile ayrılmış her bölümde aralarındaki uzaklık mesafesinin 30 m’den fazla olmayacak şekilde yerleştirilmesi gerekmektedir.

 

Yangın Dolap Sistemleri Yasal Zorunluluk

1.Yüksek binalar ile toplam kapalı kullanım alanı 1000 m2’den büyük imalathane, atölye, depo, konaklama, sağlık, toplanma amaçlı ve eğitim binalarında, alanlarının toplamı 600 m2’den büyük olan kapalı otoparklarda ve ısıl kapasitesi 350 kW’ın üzerindeki kazan dairelerinde yangın dolabı yapılması mecburîdir.
Bir boyutu 60 m’yi geçen katlarda yangın dolabı yapılması mecburîdir.

 

Yangın Dolap Sistemleri Genel Kullanım Amacı

Yüksek binalar ile toplam kapalı kullanım alanı 1000 m2’den büyük imalathane, atölye, depo, konaklama, sağlık, toplanma amaçlı ve eğitim binalarında, alanlarının toplamı 600 m2’den büyük olan kapalı otoparklarda ve ısıl kapasitesi 350 kW’ın üzerindeki kazan dairelerinde yangın dolabı kullanılması mecburîdir.
Yangın dolapları, her katta ve yangın duvarları ile ayrılmış her bölümde aralarındaki uzaklık 30 m’den fazla olmayacak şekilde düzenlenmelidir. Yangın dolapları mümkün olduğu kadar koridor çıkışı ve merdiven sahanlığı yakınına kolaylıkla görülebilecek şekilde yerleştirilirmelidir.
Binanın yağmurlama sistemi ile korunması ve katlara itfaiye su alma ağzı bırakılması hâlinde, yangın dolapları, ıslak tip yağmurlama branşman hattından beslenebilir ve aralarındaki uzaklık 45 m’ye kadar çıkarılabilir.
Yangın Dolap Sistemleri Kullanım Alanları:
 Oteller için, Yangın Dolap Sistemleri
 Hastaneler için, Yangın Dolap Sistemleri
 Gıda Sanayi için, Yangın Dolap Sistemleri
 Fabrikalar için, Yangın Dolap Sistemleri
 İlaç Sanayi için, Yangın Dolap Sistemleri
 Alışveriş Merkezleri için, Yangın Dolap Sistemleri
 Plastik Üretim Tesisleri için, Yangın Dolap Sistemleri
 Tekstil ve İplik Sanayi için, Yangın Dolap Sistemleri
 Konutlar İçin, Yangın Dolap Sistemleri
Türkiye' nin her noktasında profesyonel işçiliğimizle hizmetinizdeyiz! 
Bizi Arayın 0 (212) 509 66 26